parallax background
ایمونولوژی یکی از بخش های آزمایشگاه به حساب می آید که در زمینه بررسی و آشنایی با سیستم های ایمنی بدن فعالیت می کند.

سیستم ایمنی بدن نیز از ساختار پیچیده ای تشکیل شده است و موارد گوناگونی را شامل میشود ،اما هماهنگی لازم بین اجزای آن برقرار است و با کوچکترین اختلالی در روند کارکرد آن عوارض مختلفی برای فرد در بر خواهد داشت.

اعضاء اصلی و فرعی سیستم ایمنی بدن سلولها هستند مانند لنفوسیتها، مونوسیتها، ماکروفاژها و سلولهای فرعی و تخصصی دیگر، بافت ها نیز شامل این اعضا میشوند (بافتهای لنفاوی، بافت پوششی و …) ودر نهایت مولکول‌های محلول در خون که آنتی بادی ها، کمپلمان و سایتوکاینها و … را تشکیل میدهند .

با توجه به اهمیت ایمنی در بدن توجه ویژه ای به این مسئله شده است و علم ایمنی شناسی یکی از مهمترین مسائل علم پزشکی محسوب میشود.

در واقع ایمنی‌شناسی یا ایمونولوژی جزو شاخه‌های زیست‌شناسی است که به بررسی انواع واکنش ایمنی جانداران در برابر آنتی ژن‌های بیگانه و روند ایجاد مصونیت در برابر عوامل بیماریزا می‌پردازد.اهمیت ایمونولوژی زمانی معنا میابد که نیاز به شناخت، بررسی و اثبات سیستم‌های دخیل در ایمنی بدن احساس شود.

ایمونولوژی برای دفاع در برابر میکروب های عفونی تلاش میکند و به شناخت و بررسی مواد بیگانه غیر عفونی نیز می پردازد زیرا احتمال تحریک سیستم ایمنی بدن بر اثر همین مواد غیر عفونی نیز وجود دارد .

در گذشته ایمونولوژی در سرولوژی که بخشی از علم میکروب شناسی است ادغام میشد اما امروزه به صورت تخصصی و مجزا مورد بررسی قرار میگیرد. ایمونولوژی تاثیر به سزایی در تشخیص بیماریهای مختلف و حتی بیماری های خود ایمنی و سرطان داشته است . ایمونولوژی در تشخیص ، پیشگیری و درمان و کنترل بیماریها نقش بسزایی دارد و به حفظ و ارتقای سلامت کمک بزرگی کرده است . بسیاری از مشکلات بدن را میتوان با انجام آزمایشات ایمونولوژی تشخیص داد ، ایمونولوژیک بیماریها، واکسیناسیون و درمان سرطان ها به کمک آنتی بادیهای مونوکلونال متصل به آنزیم، دارو و سموم ( ایمونوتوکسین ها) از نمونه فعالیت هایی است که میتوان به کمک این علم از علوم پزشکی آن را شناسایی و درمان نمود.

ایمونولوژی شامل بخش های مختلف اعم از ایمونولوژی بیماریهای عفونی

ایمونولوزی ورزشی

ایمونولوژی تغذیه

ایمونونوروسایکولوژی

ایمونولوژی پیوند

ایمونولوژی تومور

می شود که بنابه تشخیص پزشک متخصص انجام آزمایش های مد نظر لازم خواهد شد تا سیستم ایمنی بدن فرد شناسایی و مشکلات و بیماری های او درمان شود .

تجهیز یک آزمایشگاه به دستگاه ها و تجهیزات آزمایشگاهی به روز میتواند بهترین و دقیق ترین نتایج را در بررسی ها به شما تحویل دهد ،بنابراین سعی کنید که آزمایشات حیاتی خود را در یک آزمایشگاه مجهز و با تکنولوژی روز انجام دهید . آزمایشگاه با کادری حرفه ای و مجرب همراه با امکانات بی نظیر و آخرین تجهیزات آزمایشگاهی روز دنیا آماده ی ارائه انواع خدمات آزمایشگاهی است .